Nowa era dźwięku

Brzmienie przyszłości

PONA sound to technologia niwelująca zakłócenie występujące przy przetwarzaniu sygnału audio. Zakłócenie to występuje zawsze, w każdym systemie audio, a wynika z niekompletnego dopasowania praw fizyki odpowiedzialnych za rejestrację i odtwarzania sygnału audio. Wynikiem tego jest utrata dużej ilości informacji, które są zarejestrowane, ale nie są odtwarzane, gdyż dzisiejszy głośnik nie potrafi ich odtworzyć. Technologia PONA sound usuwa to zakłócenie poprzez zmianę sposobu sterowania głośnikiem, dzięki czemu głośnik po raz pierwszy w historii może odtwarzać ukryte dla niego wcześniej informacje.

Dotąd sprzęt, przetwarzający dźwięk audio, dostępny na rynku, niezależnie od ceny i wyśrubowanych parametrów technicznych bardzo ograniczał dynamikę i naturalność, przez co dźwięk stawał się “płytki” w odbiorze. Technologia PONA sound daje możliwość zniwelowania zakłócenia, które zniekształcało dźwięk wydobywający się z głośnika. Dzięki algorytmowi odtwarzany sygnał wyjściowy jest taki sam jak zarejestrowany i podany na wejściu układu.

Przedstawiony wyżej opis jest opisem uproszczonym, ogólnym, aby szczegółowo zapoznać się z zasadą działania PONA sound zapraszamy do zapoznania się z opisem patentowym.


_______

Technologia PONA sound znajduje zastosowanie w postaci analogowej, ale także cyfrowej. Innowacyjna technologia może być stosowana nie tylko w nowo powstających nagraniach, urządzeniach, ale również możemy ją w łatwy sposób zaimplementować do istniejących produktów przetwarzających dźwięk audio, czy remasteringu płyt.

Na prezentowanym wykresie widać jak układa się fala dźwiękowa bez zastosowania technologii PONA sound. Niebieski kolor obrazuje przebieg zarejestrowanego sygnału muzycznego (prędkość ruchu membrany mikrofonu), fioletowy to wykres prędkości ruchu membrany głośnika w układzie klasycznym. Wyraźnie zauważamy różnicę pomiędzy oboma przebiegami. W tradycyjnej metodzie przetwarzania sygnału widać, jak odpowiedź membrany jest spłaszczona, zostają zgubione wyższe częstotliwości, a dodatkowo sygnał jest przesunięty w czasie.

Wykres po prawej stronie pokazuje odpowiedź głośnika (fioletowy) z zastosowaniem technologii PONA sound. Widać jak następuje wyrównanie fazowe sygnału wejściowego i wyjściowego. Występują tylko niewielkie odstępstwa na płaszczyźnie pionowej, które wiążą się z nieliniowością pracy samych przetworników, nie mają one jednak znaczącego wpływu na końcowy efekt.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania



Masz więcej pytań?
Skontaktuj się z nami →

Czy technologia PONA sound ma zastosowanie tylko w postaci cyfrowej?
Nie, technologia PONA sound ma zastosowanie zarówno w postaci cyfrowej, jak i analogowej.
Czy technologię PONA sound można zastosować podczas koncertu?
Jak najbardziej.  Technologia działa w każdych warunkach, w których dochodzi do przetworzenia fali akustycznej, na sygnał elektryczny i z powrotem na falę akustyczną.
Czy technologia PONA sound poprawia każdy rodzaj muzyki?
Na końcowy efekt nie wpływa rodzaj muzyki, ale jakość dostarczonego materiału. Im mniej będzie w nim wprowadzonych zniekształceń. Jak pokazują nasze badania, każda ingerencja w materiał muzyczny za pomocą korekty częstotliwościowej, niestety wprowadza słyszalne zniekształcenia. Dlatego, najlepiej jest wpierw zarejestrować materiał, a dopiero potem wprowadzać wszelkie zmiany – tylko wtedy mamy szansę uniknąć niewłaściwej ingerencji w nagranie.
Czy technologia zależy od zastosowanych głośników?
Nie, jest to metoda uniwersalna, która zmienia sposób sterowania sygnałem i jest niezależna od samego głośnika. Oczywiście im lepszy głośnik, tym efekt jest bardziej słyszalny.
Czy technologię PONA sound można zastosować podwójnie: podczas nagrywania i odtwarzania?
Nie, technologię powinno zastosować się tylko raz: albo na etapie produkcji, albo przy odtwarzaniu muzyki.

Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z nami.

    Kontakt mailowy

    Nie znalazłeś tematu o który chcesz zapytać? Napisz do nas maila, chętnie odpowiemy.

    contact@ponasound.com

    Chcesz być na bieżąco - zapisz się do newslettera